TARHANA (Pişirilerek yapılan tatlı tarhana)

 

Yaygın olan bir söylenceye göre tarhana çorbasının öyküsü şöyledir: Vaktiyle bir hükümdar, bir fakir evine misafir olmuş. Kendisine ikram edilen çorbayı çok sevip, ev sahiplerine övgüde bulunarak "bu ne çorbası" diye sorunca, çorbayı hazırlayan kadın "Dar Hane çorbasıdır, kusura bakmayın" şeklinde yanıt vermiş. Bu hoş öykünün gerçekliği ne denli tartışmalı olursa olsun, kimi zaman darhane çorbası tarhana ismi yerine kullanıla gelmiştir.

 

Tarhana çorbası Türk mutfağının çok sevilen ve çok tanınan bir yemeğidir. Büyük bölümü yoğurttan oluştuğu için oldukca besleyicidir. Sabah kahvaltısı dahil, her öğün yenebilir. Kuru toz halinde olduğu için saklaması da kolaydır.

 

Tarhana, her yörede farklı bir şekilde yapılır. Genellikle bol malzemeli ve mayalandırılıp, ekşitilerek yapılır. Ben Bursa yöresine özgü, pişirilerek yapılan tatlı tarhanayı seviyorum ve annemle beraber onu yaptım. Malzeme olarak sadece yoğurt ve domates kullanır. En önemli özelliği ise pişirilmesidir. Tarhana ekşimez ve tatlı olur.

 

Yapılışı:

1 kg yoğurt

1 kg domates

3 kg un

Yoğurt bir gün dışarıda bekletilip ekşimesi sağlanır. İçine domatesler rendelenir, geniş ve büyük bir tencereye alınır. Ocağa konur, yoğurt ve domatesler iyice pişirilir. Sonra un ilave edilip, karıştıra karıştıra pişirmeye devam edilir. Un ağırlıklı oldukça katı ve kuru bir karışım olması gerekiyor.

 

Pişen karışım temiz örtü üzerine alınıp küçük parçalara ayrılır. Soğuyup kuruması beklenir. Kuruyan parçalar ufalanarak daha da küçük parçalara ayrılır.

 

 

Daha sonra elekten geçirilip, örtü üzerine ince tabaka halinde yayılıp iyice kurumaya bırakılır. Tamamen kuruyan tarhana bez torbalarda, kuru bir ortamda uzun süre saklanır.

 

 

 

Çorba Yapılışı:

Bir tencereye 1 adet irice domates rendeleyin. 2 kaşık zeytin yağı ile iyice pişirin. 4 bardak soğuk su ilave edin ve hemen 4 kaşık tarhanayı da ilave ederek kaynayıncaya kadar sürekli karıştırın. Kaynayınca tuzunu ilave edip, ocağı kısık konuma getirip 3-4 dakika daha pişirin. Özellikle taze nane ile servis yapın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !