KEMALPAŞA TATLISI

 

MEŞHUR MUSTAFAKEMALPAŞA TATLIMIZ

Mustafakemalpaşa Tatlısı’nı diğer peynir tatlılarından ayıran en nemli özelliği; kullanılan peynirin, Mustafakemalpaşa yöresinde yetiştirilen inek sütünden özel yöntemler ile üretilen tuzsuz peynir kullanılmasından gelmektedir.

 

Elde edilen peynirin içerisine un. yumurta, irmik, karbonat, amonyak (kabartma tozu) ilave edilerek hamur elde edilir. Hamur, hamur kesme makinesine alınarak istenilen şekil verilir. Şekil verilmiş hamur fırın tepsilerinde 300°C'ye ayarlanmış fırında pişirilir. Pişirilen tatlılar fırından çıkarılıp bir süre dışarıda bekletildikten sonra 100 - 150°C'ye ayarlı fırında kurutma işlemine tabi tutulur. Kurutulan tatlılar soğuduktan sonra paketlenilir.

 

Kemalpaşa tatlısı yüzde 57 peynir, yüzde 30 irmik, yüzde 10 un, yüzde 2 un ve kabartma tozundan oluşmakta.

 

Yapılışı:

Geniş bir tencerede 1 lt suyu içine 1 kilo şeker koyarak tabanından kabarcıklar çıkana kadar karıştırırak ısıtın. Kabarcıklar çıkmaya başladığı zaman tatlıları (50 adet küçük veya 25 adet büyük) içine koyarak biraz karıştırın. daha sonra kapağı yarım kapatarak 5 dakika bekletin. 5 dakida sonra tatlıları altüst edin ve kapağı tekrar yarım kapatarak 5 dakika daha kaynamaya bırakın. 5 dakika geçtikten sonra tencereyi ateşten alarak geniş ve yayvan bir tencereye şerbetiyle beraber tatlıları dökün ve tatlıları düzgün bir şekilde şişmesine müsade olacak şekilde dizin. Soğuduktan sonra isteğe göre dondurma veya kaymak ile servis yapın. Afiyet olsun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !